Powered By Blogger

czwartek, 3 grudnia 2015

Święta w Brytyjskim stylu

Pragniecie urządzić Święta Bożego Narodzenia w brytyjskim stylu. Przygotujcie się na przedziwne zwyczaje Brytyjczyków, które mogą nie być łatwe do zrozumienia ani do przygotowania dla nas Polaków, nie tylko w Polsce ale i w każdym innym miejscu na ziemi.

1. LISTY DO M. czyli Listy do Św. Mikołaja



Wyobrażamy sobie dzieci piszące długie listy, w których piszą o swoich najskrytszych pragnieniach, niekiedy nawet rodzicom o nich nie wspominają, bo przecież to tylko dla oczu Św. Mikołaja. Samo napisanie listu wygląda podobnie wszędzie, za to wysłanie różni się już całkowicie w Wielkiej Brytanii od zwykłego wysłania listu np. w Polsce, USA czy Australii.
W Wielkiej Brytanii, dzieci po napisaniu listu wrzucają go do ognia który płonie w kominku w każdym domu. Spłonięcie listu w kominku ma symbolizować szybką drogę na biegun północny tam gdzie żyje i mieszka Mikołaj. Tylko co zrobić, gdy te nowoczesne budownictwo nie przewidziało kominków?





2. HANGING STOCKINGS - Skarpety świąteczne





W Stanach Zjednoczonych dzieci wedle tradycji umieszczają skarpety świąteczne przy kominku, jednak w Wielkiej Brytanii dzieci utrudniają sprawę i zawieszają skarpety przy swoim łóżku. W ten sposób dzieci mają nadzieję na bliskie spotkanie z Mikołajem, który musi się po cichu zakraść do ich pokoju i niepostrzeżenie włożyć drobiazgi do ich skarpet. Słodkich snów :-)











3. BRANDY zamiast MLEKA i MINCE PIE zamiast CIASTECZEK






Dokładnie tak, dla Mikołaja zostawiamy szklaneczkę z dobrym brandy oraz minc epie (owocowe nadziewane ciasta tzw. pie) zamiast tradycyjnej szklaneczki mleka z kilkoma smacznymi ciasteczkami na talerzyku. Po zaliczeniu kilku domów, Mikołaj za daleko po brandy nie pójdzie, ale co tradycja to tradycja. Dlaczego brandy i pie? Ponieważ Mikołaj jest dorosły.


















4. CHRISTMAS CRACKERS - Wystrzałowe niespodzianki


I nie mówimy tu o smakowitych krakersach z serkiem na górze, mowa tu o kolorowych kartonowych rulonikach w formie tubki, w środku których jest niewielka niespodzianka, papierowa korona i okropny dla nikogo nie zrozumiały dowcip na kawałku papieru oraz mały wybuchowy paseczek imitujący dźwięk wybuchania. Polecam zobaczyć świąteczny odcinek Jasia Fasoli, on to umie zrobić wybuchowe święta.








5. CHRISTMAS HATS - Świąteczne czapeczki



Bynajmniej nie są to stożkowe czapeczki ala Sylwester, są to wyjęte z wybuchowych niespodzianek, papierowe korony i są one obowiązkowe do noszenia w trakcie świąt. Nie macie na nie ochoty? My też nie za bardzo, ale co zrobić, tradycja to tradycja, korony na głowy, mając taką wypasioną papierową koronę, możemy się poczuć jak prawdziwi papierowi władcy :-)



6. ŚWIĄTECZNA KOLACJA



Bread sauce

Brytyjska świąteczna kolacja, jest ogromną ucztą dorównującą rozmiarami i przepychem tej ze Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj na tej kolacji jest indyk, otoczony wieprzowymi paróweczkami owiniętymi w bekon, do tego są smażone ziemniaczki i warzywa szczególnie brukselka, tak tak, brukselka, to brytyjska tradycja, więc musi być na stole, do tego tzw. "gravy" czyli sos mięsny, oraz coś co się nazywa "bread sauce" i nie jest to by najmniej sos o smaku chleba lub sos na chleb, jest to po prostu papka z chleba, wygląda okropnie ale w smaku jest podobno wyśmienita. Po takiej kolacji nikt już nie potrafi się za bardzo nigdzie ruszyć. A czekają nas jeszcze słodkości.

7. CHRISTMAS PUDDINGS - Świąteczne puddingi



Amerykanie uwielbiają na święta przygotowywać "pumpkin pie" lub "pecan pie" czyli ciasta dyniowe lub ciasto hikorowe z cynamonem, mmm aż ślinka cieknie.



W Wielkiej Brytanii tradycją jest posiadanie na stole długo wcześniej przygotowywanego puddingu. Pudding świąteczny jest długo gotowany, jest bardzo gęsty, często nasączony alkoholem z dużą ilością owoców i przypraw świątecznych. Taki pudding należy kilka tygodni wcześniej zacząć przygotowywać, co jakiś czas gotować, nasączać ponownie alkoholem i gotować najlepiej na żywym ogniu. Alkohol i ogień, wybuchowe święta :-)





8. THE ROYAL CHRISTMAS MESSAGE - Przemówienie Jej Królewskiej Mości



Tak, tak, Królowa Elżbieta II jak co roku w dzień świąteczny wygłasza swoją przemowę do swoich poddanych Brytyjczyków. Każdy zasiada przed telewizorem i stara się słuchać, jednak niewiele osób obchodzi to co ona mówi. Takie czasy.






9. BOXING DAY - Drobiazgi w pudełkach lub zakupowe szaleństwo





Jest to dzień zaraz po świętach, historia mówi o dawaniu różnych drobiazgów w PUDEŁKACH  biednym ludziom, teraz tradycja się jednak nieco zmieniła. Teraz każdy idzie na wielkie zakupy. Wygląda to trochę jak "Black Friday", który jest w Stanach Zjednoczonych.






10. PANTOMIME





W całym kraju przed świętami powstaje mnóstwo miejsc dla dzieci, gdzie są pokazywane różne bajki dla naszych pociech, dla tych starszych też się coś znajdzie. Nie są one jednak wyświetlane, są one pokazywane w formie teatrzyku, gdzie ludzie się przebierają za postacie z bajek i bawią nasze dzieci.



11. ROZBIERANIE CHOINKI

Brytyjczycy wierzą, że choinka oraz świąteczne dekoracje powinny być zdjęte w ciągu 12 dni po świętach. To może dobry pomysł dla amerykanów, którzy uwielbiają zostawiać choinkę nieco dłużej niż powinna ona stać. Mówi się, że w Stanach, w niektórych domach choinki stoją nawet i do lipca.



Jak widać, brytyjskie zwyczaje świąteczne różnią się nie tylko od naszych polskich ale nawet od amerykańskich, nie mówiąc już o zwyczajach Australijczyków. Ci to dopiero mają święta, upał, 30-40 stopni na dworze a tu trzeba choinkę ubierać, do tego krewetki, szynka, pavlova, czereśnie i mango i mnóstwo słodyczy.
Co kraj to obyczaj.

1 komentarz:

  1. Super post :) Słyszałam też że bardzo popularne na święta jest w Wielkiej Brytanii grzane wino. Mikołajkowe pozdrowienia :)

    OdpowiedzUsuń